Szkoła paralotniowa Beskid-Paragliding

Wyjazd do Bir - INDIE

Warunki wyjazdu – NepalOpis miejsca – Bir

 

Warunki wyjazdu – Indie

 


 

 

Instruktor prowadzący:
Piort Mieszczak „Kaktus”

Organizacja:
Anna Zarzecka

 

Na wyjazdy zapraszamy:

 • pilotów posiadających Świadectwo Kwalifikacji i własny sprzęt oraz ok. 50-godzinny nalot termiczny
 • pilotów którzy chcą zgłębić wiedzę na temat taktyki przelotowej  
 • doświadczonych pilotów, którzy skorzystają z naszej znajomości terenu i przewodnictwa.

Oczywiście istnieje możliwość zabrania ze sobą osób towarzyszących, nielatających.

 

Termin wyjazdu:

16-30 października 2023

 

Podczas wyjazdu zapewniamy:
 • przewodnictwo
 • opiekę  instruktorską / seminarium przelotowe
 • noclegi w hotelu w Bir i w Delhi
 • wyjazdy na startowiska (1 x dziennie, każdy kolejny wjazd ok. 3-4 usd)
 • łączność radiową
 • opłaty startowe i pozwolenia na latanie 
 • transfery: Delhi - Bir - Delhi
Koszty dodatkowe:
 • samolot do Delhi
 • ubezpieczenie KL i OC
 • wiza
 • wyżywienie
 • ewentualne wstępy podczas zwiedzania
 • indyjska karta SIM
Plan wyjazdu:

16.10.  - wylot do Delhi
17.10.  - przylot do Delhi w nocy z 16/17.  Zakwaterowanie w hotelu. 
17.10. - transfer do Bir. Zakwaterowanie.
18-27.10. - pobyt w Bir i latanie
28.10. - transfer z Bir do Delhi. 
29.10. - dzień w Delhi 
30.10. - wylot do Polski 
 

Istnieje możliwość zorganizowania dłuższego pobytu,  jeśli ktoś chciałby przeznaczyć więcej czasu na zwiedzanie lub wypoczynek na Goa.

 


 

O szczególy wyjazdów i ceny proszę pytać na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr tel. +48 605 834 163

 

 

 

Opis miejsca – Indie – Bir

 


 

 

Chcąc wyjść naprzeciw Waszym zapytaniom, sugestiom i zachętom postanowiliśmy w 2023 roku otworzyć się na kolejny nowy egzotyczny kierunek jakim są Indie. Do kilku lat wstecz, a dokładniej do czasów przedcovidowych, Nepal był dla nas azjatycką bazą wypadową świetnie wypełniającą zapotrzebowanie na latanie w najwyższych górach świata przy jednoczesnej egzotyce wynikającej ze specyfiki miejsca, religii i kultury. Na nieszczęście dla nas zmiany gospodarczo ekonomiczne mające miejsce obecnie w tym kraju bardzo utrudniły tam aktywność paralotniową. Kultowa jak dotąd Pokhara została obudowana strefami z powodu powstającego tam lotniska międzynarodowego i latanie tam obecnie w sposób nas satysfakcjonujący stało się niemożliwe.

Dlaczego Bir?

Na szczęście jednak, w sąsiadujących z Nepalem Indiami istnieje równie kultowa miejscówka  o nazwie Bir Billing. Położona w północnych Indiach w stanie Himchal stała się na przestrzeni kilku lat indyjska stolicą paralotniarstwa. Wznoszące się tam na wysokość niemal 6000 m szczyty stwarzają niesamowite możliwości termiczne, a długa, rozciągająca się grań daje nieprawdopodobny potencjał na bardzo długie i dalekie loty. Dla przykładu wykonano tam już trójkąty sięgające 270 km. i termice sięgającej do ponad 5000m.

Kiedy?

Latanie w Bir odbywa się zazwyczaj wiosna lub jesienią. Ze względu na stabilniejsze warunki jesienią oraz zróżnicowany poziom uczestników zdecydowaliśmy się na wersję jesienną. Okres październikowo – listopadowy.

Dla kogo?

Himalaje, to jak wiadomo bardzo wysokie, dzikie i wymagające góry. Latanie w nich wymaga od nas odpowiednich umiejętności oraz doświadczenia. I właśnie te dwie rzeczy: doświadczenie i umiejętności powinny być kryterium decydującym czy wyjazd jest dla Ciebie. Jeśli więc potrafisz samodzielnie wykręcić komin, lądować w przygodnym terenie i masz nalot około 50h +, to wyjazd jest dla Ciebie. Jeśli liczysz na naziemne instrukcje, pomoc w kręceniu  komina czy asystę przy lądowaniu – to jeszcze nie czas na Bir. Celem tego wyjazdu jest przede wszystkim latanie przelotowe, ale na pewno nie mogą to być pierwsze kroki stawiane na tym gruncie. Jeśli jednak masz już za sobą jakieś samodzielne loty termiczne i odrywasz się od górki, to to miejsce pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i być może pokonać barierę 100 km. To jest tam naprawdę możliwe. Z autopsji mógłbym chyba dodać, że jak dotąd nie spotkałem się jeszcze z takim drugim miejscem, gdzie jak tutaj możnaby w tak łatwy sposób pokonywać spore dystanse.

Poza wszystkimi walorami i zaletami jakie powinna posiadać miejscówka do latania, Bir jest również  bardzo ciekawym kulturowo, religijnie i przyrodniczo miejscem. Znajdująca się tam kolonia tybetańska sprawia, że mnogość klasztorów, dźwięków mis i gongów czy śpiewów tybetańskich czyni to miejsce mistycznym i nadzwyczaj egzotycznym dla człowieka zachodu.

 


 

O szczególy wyjazdów i ceny proszę pytać na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr tel. +48 605 834 163